Oto krótka historia powstania Klubu SP9PRR

Zanim pierwszy raz w eter poszło wywołanie ogólne ze stacji SP9PRR założyciele klubu sporo się napracowali. W grupie kolegów krótkofalowców z Kuźni Raciborskiej i Siedlisk od dłuższego czasu rozmawiano o założeniu klubu krótkofalowców.

W czerwcu 2008 roku z okazji 750 lecia Fundacji Cystersów w Rudach trzech kolegów pracowało z terenu klasztoru pod znakami okolicznościowym: Józef Fibic (SP9EYX) SP750FCR, Franciszek Baraniuk (SQ9NFB) SN750FCR i Wiesław Parczewski(SQ9NFG) SO750FCR. Namiot, w którym znajdowała się radiostacja odwiedziło sporo krótkofalowców oraz osób zainteresowanych naszą pracą i sprzętem.

Od tego czasu rozmowy o konieczności powstania klubu były coraz częstsze. Krótkofalowcy zwrócili się do Pani Burmistrz Miasta Kuźnia Raciborska Rity Serafin o udostępnienie pomieszczenia na siedzibę klubu. Jednocześnie prowadzone były rozmowy z Komendantem Gminnym OSP Krzysztofem Bartoniem na temat umiejscowienia klubu w strukturach OSP w Siedliskach. Powstanie klubu krótkofalowców w gminie spotkało się z przychylnością władz gminy oraz zarządu OSP. Otrzymaliśmy pomieszczenie na klub oraz opiekę ze strony strażaków. We wrześniu 2008 roku spotkała się grupa inicjatywna w składzie: Józef Fibic SP9EYX, Stanisław Plinta SP9LJH, Mirosław Buława SQ9ITK oraz Franciszek Baraniuk SQ9NFB. Na pierwszym klubowym spotkaniu dokonano wyboru władz klubu  i przygotowano dokumenty niezbędne do otrzymania pozwolenia radiowego.

Pierwszym prezesem klubu został Franciszek Baraniuk jego zastępcą Stanisław Plinta, skarbnikiem Mirosław Buława, a Józef Fibic otrzymał funkcję kierownika radiostacji. Czas oczekiwania na pozwolenie radiowe wypełniony został malowaniem otrzymanego pomieszczenia  i wykonaniem anten. I wreszcie wspaniała chwila - otrzymujemy pozwolenie radiowe oraz znak SP9PRR.

Pierwszy sprzęt jaki mieliśmy okazję używać była radziecka WOŁNA(KF) oraz RADMOR 3001(UKF)

W 2009 roku ponownie pracowaliśmy pod znakami okolicznościowymi z Opactwa Cystersów w Rudach, lecz tym razem już pod przewodnictwem klubu SP9PRR (3Z750FCR).

W 2010 roku zorganizowaliśmy akcję dyplomową „DYPLOM SOŁTYSÓW”. Nadawaliśmy w każdy weekend wakacji z innego sołectwa gminy Kuźnia Raciborska, każdy, kto przeprowadził określoną w regulaminie ilość łączności otrzymał ciekawy dyplom.

W 2011 roku na corocznym spotkaniu w styczniu nastąpiła zmiana zarządu klubu. Prezesem został Grzegorz Skaba SQ9NOS, zastępcą Rafał Mrozek SQ9NOZ, skarbnikiem Dorota Bulla SP9-31-051. Kierownikiem radiostacji pozostał Józef Fibic SP9EYX. Otrzymaliśmy także nowe pomieszczenie, przeznaczone na świetlicę klubową. Przez następne kilka miesięcy remontowaliśmy nowo otrzymane pomieszczenie, korytarz oraz pomieszczenie radiostacji. Otrzymaliśmy również z Oddziału Terenowego PZK w Rybniku radiostację Kenwood TS-180 w miejsca wysłużonej i nie zawsze działającej WOŁNY.

W drugiej połowie 2011 roku i w pierwszej 2012 byliśmy na wielu wyjazdach z radiostacją w teren (m.in. Rezerwat Łężczok, Zamek Piastowski w Raciborzu, Rudy, Maków, Borucin, Rezerwat Góra Gipsowa), a także na spotkaniach krótkofalowców (m.in. spotkanie opłatkowe w SP9KJU w Raciborzu, spotkanie krótkofalowców "ŁOŚ" niedaleko Jaworzna, spotkanie na Kopie Biskupiej niedaleko Głuchołaz).

W międzyczasie nastąpiła też zmiana skarbnika klubowego. Jest nim obecnie Łukasz Ranik.

W 2012 roku rozpoczęliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem Krótkofalowców Pogórza Opawskiego (Klub SP6ZJP z Głubczyc) oraz Klubem Łączności w Raciborzu SP9KJU. Uczestniczyliśmy w kilku prelekcjach zorganizowanych przez SKPO promując krótkofalarstwo w ramach projektu MEN "ŻyjMy z Pasją".

Zakupiliśmy także z naszych składek radiotelefon Alinco DR-119 na pasmo 145MHz.

W lipcu 2012 roku dzięki pomocy m.in. Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Ochotniczej Straży Pożarnej w Siedliskach otrzymaliśmy nową radiostację KF firmy Rohde&Schwarz wraz z osprzętem, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni.

Przez te 4 lata naszej działalności, wydruk kart QSL sponsorowała OSP Siedliska, Urząd Miasta i Gminy Kuźnia Raciborska oraz Dyrektor Ośrodka Formacyjno-Edukacyjnego Diecezji Gliwickiej w Rudach ks.Jan Rosiek(okolicznościowe karty 750 lat Fundacji Cystersów w Rudach).

Klub na dzień dzisiejszy (23.09.2012) liczy 10 członków licencjonowanych oraz 13 nasłuchowców i sympatyków łączności radiowej.

Wszystkie bieżące informacje na temat działalności klubu możecie zobaczyć w zakładce Aktualności, Galeria Zdjęć i innych.

W imieniu naszym oraz Koleżanek i Kolegów z klubu SP9PRR dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania oraz ciągłej działalności Klubu Krótkofalowców SP9PRR przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Siedliskach.

 

Pozdrawiamy

Franciszek Baraniuk SQ9NFB

Grzegorz Skaba SQ9NOS